Łatwiejsza odprawa celna, zniesienie większości ceł, zwiększenie możliwości inwestycyjnych poprzez otwarcie się na nowe rynki itd. A wszystko to dzięki porozumieniu w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA) pomiędzy Wietnamem i Unią Europejską, które miało miejsce w sierpniu. Ten przełom w rozmowach trwających od 2,5 roku jest najlepszym dowodem na to, że proces negocjacji dobiega końca i najprawdopodobniej zakończy się w ciągu kilku miesięcy, a na pewno przed końcem tego roku. W ten sposób Unia Europejska otwiera się na nowy rynek z 90 mln konsumentów.
Współpraca Unii Europejskiej i Wietnamu. Fakty oraz liczby:
- W 2014 roku Unia Europejska była drugim po Chinach partnerem handlowym Wietnamu, co stanowi 10% całkowitego handlu wietnamskiego.
- Unia Europejska była drugim po Stanach Zjednoczonych odbiorcą eksportu Wietnamu, co stanowi aż 18% światowego eksportu wietnamskiego.
- W 2014 roku wymiana handlowa towarów pomiędzy Unią Europejską i Wietnamem wyniosła ponad 28 miliardy euro ( w 2013 roku 2,9 mld euro). W tym 22,1 mld euro stanowił import z Wietnamu do UE, a 6,2 mld euro eksport z UE do Wietnamu.
- Unia Europejska zainwestowała w Wietnamie 500 mln euro, co daje jej 6 miejsce wśród największych inwestorów zagranicznych.
Wietnam do Unii Europejskiej eksportuje głównie aparaty telefoniczne, produkty elektroniczne, obuwie, tekstylia i odzież, kawę, ryż, owoce morza oraz meble. Za to towary eksportowane z Unii Europejskiej do Wietnamu są zdominowane przez wyroby high-tech, w tym maszyny i urządzenia elektryczne, samoloty, pojazdy, a poza tym eksportowane są również produkty farmaceutyczne.
Celem umów o wolnym handlu jest:
- otwarcie się na nowe rynki
- zwiększenie możliwości inwestycyjnych
- zmniejszenie kosztów handlu (niższe cło, mniejsza biurokracja)
- zwiększenie tempa handlu (łatwiejsza odprawa celna, jednolite normy techniczne i sanitarne oraz zasady i prawa dotyczące m.in. własności intelektualnej, konkurencji i zamówień publicznych).
Co prawda nie wszystkie cła zostaną zlikwidowane wraz z podpisaniem umowy, ale większość z nich tak (65%), a pozostałe mają być sukcesywnie likwidowane, cały proces może potrwać do 10 lat.
Źródło: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5467_pl.htm, http://www.euractiv.pl/gospodarka/artykul/ue-i-wietnam-sukces-umowy-o-wolnym-handlu-007137, http://europa.eu/pol/pdf/flipbook/pl/trade_pl.pdf
Przeczytaj również: Wolny handel Unii Europejskiej z Japonią, Taka sytuacja – czyli import z Wietnamu, baru…
Wyceń eksport do Wietnamu: