Aby przesyłka mogła zostać nadana muszą zostać spełnione warunki dostawy, a także musi ona posiadać odpowiednie dokumenty handlowe. Przejdzie wtedy pełną kontrolę bez żadnych problemów, a w procesie przewozu nie pojawiają się kłopoty. Jednym z najważniejszych dokumentów jest faktura handlowa.
Do podstawowego zestawu dokumentów, bez których import towaru jest niemożliwy należą:
- faktura handlowa,
- packing list,
- konosament.
Faktura handlowa to dokumenty handlowe, które agent celny zawsze sprawdza, gdy mamy pełną kontrolę. Faktura handlowa jest wystawiana przez sprzedającego na towary wysyłane do kupującego. Od umowy obu stron zależy stopień szczegółowości informacji znajdujących się na fakturze. Podstawowymi danymi, jakie powinna zawierać faktura handlowa są:
- numer i data wystawienia,
- dane nadawcy,
- dane odbiorcy,
- warunki dostawy,
- określenie przedmiotu transakcji,
- ilość towaru,
- ilość opakowań,
- rodzaje opakowań,
- waga towaru.
Ponadto, agent celny zawsze wymaga, aby dokumenty handlowe takie, jak faktura handlowa w procesie przewozu zawierały dodatkowe dane określone w przepisach celnych kraju importu. Do takich danych mogą należeć np.
- kraj pochodzenia,
- warunki dostawy.
Z naszego doświadczenia wynika, że lepiej takie dane umieścić. Zawsze, gdy danych jest więcej, celnik mniej kontroluje towar i patrzy na nas przychylnym okiem. Przejście przez pełną kontrolę nie będzie wtedy trudne.
Należy również pamiętać, że wymagane jest tłumaczenie faktury na język kraju, do którego towar ma być dostarczony. W tym przypadku tłumaczenie faktury, gdy mamy pełną kontrolę jest równie ważne, jak warunki dostawy i umieszczenie poprawnych danych na fakturze. Z doświadczenia wynika, że nie wszyscy celnicy posługują się szeroką gamą języków obcych. W związku z tym, lepiej stworzyć fakturę, którą będzie w stanie odczytać bez większych problemów.
Zapraszamy do zapoznania się ze wpisem dotyczącym packing list: DOKUMENTY HANDLOWE I TRANSPORTOWE W PROCESIE IMPORTU – PACKING LIST.