Warto czy nie warto ubezpieczać przewożony towar? To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy ładunków. Odpowiedź jest prosta. Tak. Często również jest to jedyny warunek, aby towar mógł zostać przyjęty przez spedytora. Jeżeli nie posiada on ubezpieczenia, spedytor po prostu może nie przyjąć towaru, ponieważ nie będzie chciał ponieść ryzyka, jakie się z tym wiąże. Jakie ubezpieczenia są najbardziej popularne w przewozie towarów?
W przypadku, gdy w transporcie dojdzie do uszkodzenia towaru, jego właściciel dochodzi odszkodowania właśnie od przewoźnika. Oczywiście może to robić dopiero wtedy, gdy udowodni jego winę oraz, że w gestii transportowej to właśnie przewoźnik dopuścił się rażących nadużyć. Właśnie dlatego opłaca się mieć ubezpieczenie, aby zabezpieczyć się w razie takich sytuacji.
Ubezpieczenie Cargo
Jeżeli właściciel towaru posiada ubezpieczenia Cargo, może otrzymać odszkodowanie już w momencie doznania szkody, która została potwierdzona stosownymi dokumentami. Nie ma tutaj ryzyka, że jeżeli nie uda się udowodnić winy spedytora, nie otrzyma się ubezpieczenia. W końcu nie ma tutaj znaczenia kto przyczynił się do zniszczenia materiału.
Dzięki temu, że będziemy posiadali ubezpieczenie ładunku, otrzymamy odszkodowanie za towar także za te szkody, których nie obejmuje OC przewoźnika. Możemy więc liczyć na odszkodowanie, jeżeli dojdzie do uszkodzenia towaru przez:
- wiatr,
- burze,
- deszcz,
- inne siły przyrody.
Okazuje się więc, że ubezpieczenia Cargo obejmują różne ryzyka w gestii transportowej. Właściciel towaru znajduje się więc w znacznie lepszej sytuacji, ponieważ może w większej ilości przypadków otrzymać odszkodowanie za utracony towar.
Podczas wybierania ubezpieczenia Cargo, należy pamiętać, aby dokładnie określić przed czym chcemy zabezpieczyć towar. Jeżeli będziemy znali wszystkie zagrożenia, jakie mogą spowodować uszkodzenie towaru, wtedy ubezpieczenie będzie kompletne i pozwoli bez ryzyka korzystać z usług przewoźnika. Najczęściej towar ubezpieczany jest przed szkodami wynikającymi z działania sił przyrody. Chronimy go również chętnie przed szkodami powstałymi podczas wypadku konkretnymi środkami transportu. Dzięki temu, że właśnie od tych czynników ubezpieczymy towar, bez ryzyka można będzie go przewozić.
Kolejnym punktem, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie jest oczywiście czas jego trwania. Należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje zarówno jego załadunek i dostarczenie na miejsce, w którym towar ma być rozładowany, przeładowany lub ulegnie postojowi. Najlepiej wybrać jak najszerszy wariant. Dzięki temu, bez ryzyka można będzie czekać na dostarczenie towaru na miejsce. Na każdym etapie będzie on odpowiednio chroniony.
Zazwyczaj ubezpieczenie towaru nie jest drogie. W związku z tym, warto skorzystać z jak najszerszego pakietu, który będzie w stanie właściwie ochronić nasz transport. Szczególnie, jeżeli przewozimy cenne rzeczy.
W ramach niektórych umów ubezpieczeniowych, właściciel może także ubiegać się o zwrot kosztów za utylizacje uszkodzonych towarów, a także za sprzątanie miejsca, w którym doszło do uszkodzenia ładunków. Im szerszy pakiet ubezpieczenia będziemy posiadali, tym większe zabezpieczenie będzie można z tego tytułu posiadać.
Wyłączenia z polisy Cargo
Należy pamiętać, że polisa Cargo nie obejmuje wszystkich towarów. Ta polisa nie obejmuje:
- dokumentów,
- żywych zwierząt,
- pieniędzy,
- bagaży osobistych.
Nie można także liczyć na odszkodowanie, jeżeli dojdzie do opóźnienia dostawy danego towaru, ani w wyniku szkód powstałych wtedy, gdy kierowca pojazdu, którym towar jest dostarczany był nietrzeźwy. Na odszkodowanie nie można liczyć również wtedy, gdy stan techniczny pojazdu, w którym był przewożony towar, pozostawiał wiele do życzenia.
Ubezpieczenie należności – czy to się opłaca?
Ubezpieczenie należności jest to opcja, z której mogą skorzystać zarówno duże, jak i małe firmy transportowe. Mogą z tej opcji skorzystać także nowe podmioty gospodarcze. Właśnie najbardziej tym małym przedsiębiorcom polecane jest ubezpieczenie należności. Dzięki temu, będą oni mogli bronić się przed oszustami, którzy bardzo często naciągają nowej firmy i zamawiają towar, za który później nie płacą. Dla malej firmy jest to spore obciążenie, a w związku z tym, że nie mają one doświadczenia, nie wiedzą jak przed takimi sytuacjami się bronić.
Ubezpieczenie należności to nic innego jak ubezpieczenie transakcji, w którym dochodzi do wydłużenia czasu zapłaty wynagrodzenia. Oznacza to, że ubezpieczenie obejmuje zaległe płatności od kontrahentów. Trzeba jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie obejmuje jedynie straty, a nie utracone korzyści.
Ubezpieczenie tego typu jest bardzo pomocne. Jego posiadacz może zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, w terminie 30, 60 lub 90 dni od zaległej płatności, o wszczęcie postępowania windykacyjnego. Jeżeli nie ma możliwości ściągnięcia należności, wtedy wypłacane jest odszkodowanie na podstawie zgłaszanych przez przewoźnika roszczeń zgodnych ze stanem faktycznym. W momencie zdecydowania się na takie ubezpieczenie, należy stworzyć dokładną listę kontrahentów, których chcemy objąć ubezpieczeniem. Zawsze mamy pewność, że za wykonaną pracę otrzymamy pieniądze bez żadnego ryzyka – czy to od kontrahenta czy od firmy ubezpieczeniowej. Na pewno posiadając takie ubezpieczenie można będzie pewniej czuć się na początku biznesu, jak i w momencie podejmowania długofalowej współpracy.
Jakie ubezpieczenie ma spedytor?
Spedytor najczęściej wybiera ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OCS. Warto tutaj zdecydować się na jak najszerszy pakiet ubezpieczenia. Dzięki temu, będzie ono obejmowało wiele sytuacji. Takie ubezpieczenie działa wtedy, gdy spedytor odpowiedzialność za szkodę. Trzeba jednak pamiętać, że zasady odpowiedzialności spedytora są dość specyficzne i są odmienne niż w przypadku zwykłego zlecenia. Spedytor zazwyczaj odpowiada po prostu za brak staranności w realizacji danego przewozu. W związku z tym, jeżeli w świetle prawa zostanie udowodnione, że nie jest on odpowiedzialny za uszkodzenie towaru, wtedy właściciel towaru nie będzie mógł liczyć na otrzymanie od niego rekompensaty finansowej.
Zapraszam do korzystania z usług frachtowych SEAOO.com i zadawania pytań.
Przeczytaj także: Spedycja morska: przezorny ubezpiecza ładunek
Panie Waldemarze, proszę o kontakt z nami mailem – info@seaoo.com. Postaramy sie pomóc 😉
Witam,
Mam szkodę a mianowicie po otwarciu kontenera brakuje prawie połowy towaru. Kontener nieuszkodzony plomby posiadam. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.
Gdzie można znaleźć eksperta, który doradzi jak się kontaktować z Ubezpieczycielem?