Konosament – część 2 – MBL vs. HBL


W obrębie morskiego listu przewozowego, którym jest konosament wyróżnia się dwa najważniejsze dokumenty: MBL (Master Bill of Lading) i HBL (House Bill of Lading). Jaka jest między nimi różnica?

Morski list przewozowy, czyli konosament stanowi świadectwo potwierdzające odbiór danego ładunku na statek. Zobowiązuje jednocześnie przewoźnika do dostarczenia go do wyznaczonego portu docelowego.

MBL i HBL to dokumenty wystawiane przez armatora lub spedytora. Określają one odbiorcę ładunku, który jest w danym momencie przewożony i został wymieniony w konosamencie. Jak widać więc, zarówno konosament, jak i MBL i HBL stanowią integralną całość, istotną podczas przewozu określonych towarów.

Czym jest HBL?
Jest to tzw. konosament spedytorski, który został wydany przez spedytora. Gdy towar zostanie przekazany spedytorowi po niezbędnych formalnościach celnych, to właśnie on ma zajmować się jego zarządzaniem i przekazywaniem dalej. Nadawca nie musi się już niczym przejmować. Dokument HBL jest dokumentem zbywalnym i dotyczy konkretnego przewożonego ładunku określanego w morskim liście przewozowym. Musi zostać wydany zgodnie z przyjętymi normami i zasadami, aby można było go uznać za ważny w świetne prawa dokument.

Należy podkreślić, że HBL jest dokumentem wystawianym przez spedytora w momencie, w którym otrzyma on towar od nadawcy. Zobowiązuje się on na podstawie HBL do przekazania towaru do miejsca przeznaczenia.

Czym jest MBL?
Raz wystawiony MBL obowiązuje na całej trasie dostawy towaru. Nie potrzebne jest wprowadzanie w MBL żadnych dodatkowych zmian. Określa się tu nadawcę jako spedytora, którego głównym zadaniem jest dostarczenie towaru do głównego przewoźnika, a następnie do odbiorcy.

Warto podkreślić, że MBL to dokument, który wystawiany jest bezpośrednio przez głównego przewoźnika towaru po jego otrzymaniu, a więc odmiennie niż w przypadku HBL, gdzie to spedytor wystawia taki dokument i przekazuje go głównemu przewoźnikowi. To właśnie jest główna różnica między MBL a HBL.

Musimy pamiętać o konosamencie, który jest niezbędny w całym procesie przewozu. Aby kontener lub towar mógł zostać wydany potrzebny był oryginał tego dokumentu.

Przeczytaj także kolejny artykuł: Konosament – część 3