Eksport do Chin. Jakie bariery musimy pokonać?


Eksport do Chin
Eksport do Chin

Rozpoczynając eksport do Chin, oprócz wspomnianej we wcześniejszym wpisie (Po pierwsze: etykieta, po drugie: plany eksportowe) etykiecie biznesowej, która jest podstawą przy rozpoczęciu rozmów z chińską stroną, musimy też znać normy i standardy obowiązujące w tym kraju.

Chiny przystąpiły do Światowej Organizacji Handlu (World Trade Organization, WTO) 11 grudnia 2001 roku. Jednak negocjacje o przystąpieniu trwały aż 15 lat i 5 miesięcy, to rekord. Od tego momentu Chiny starają się wypełniać zobowiązania, które zostały nałożone na nich w wyniku przystąpienia do WTO. Są to między innymi: obniżenie taryf przywozowych, usuwanie barier pozataryfowych, zwiększenie dostępu do rynku, poprawa stanu ochrony własności intelektualnej, dostosowanie prawa do wymogów międzynarodowych i poprawa przejrzystości w gospodarce.

Największe zarzuty Chinom stawia się za zbyt małą ochronę własności intelektualnej, te prawa w Państwie Środka są często naruszane. Nie trudno to zauważyć, w Chinach znajdziemy wiele podrabianych produktów, tworzonych na wzór przedmiotów znanych marek. Wprowadzono odpowiednie przepisy, certyfikaty, regulacje… zabrakło jednak konsekwencji w ich egzekwowaniu.

Możemy wyróżnić bariery związane z taryfą celną i procedurami celnymi (tzw. bariery taryfowe). W Chinach znaczna część stawek celnych liczona jest jako procent od wartości towaru (ad valorem) określonej na bazie CIF. Zwolnione z cła są przede wszystkim takie towary jak sprzęt i wyposażenie, które wspiera postęp technologiczny. Taryfa celna w Chinach posiada stawki dla dostawców uprzywilejowanych (objętych klauzulą uprzywilejowania – Most Favoured Nation – MFN) oraz stawki ogólne (General Rates).

Drugą grupą są bariery pozataryfowe np. certyfikaty i normy techniczne. Chcąc eksportować towar do Chin musimy wcześniej zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami, spełnić określone wymogi, uzyskać certyfikaty, przestrzegać zasad etykietowania czy pakowania towarów. Już na samym początku czeka nas wyzwanie, aby uzyskać certyfikat dopuszczenia produktu na rynek chiński, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

Zmieniające się i nieprzejrzyste przepisy prawne oraz biurokracja sprawiają, że eksport do Chin nie jest łatwy. Chińskie prawo często faworyzuje tylko konkretne rozwiązania. Szczególnie preferowaną i wspieraną przez rząd chiński formą działalności gospodarczej, prowadzoną przez cudzoziemców jest spółka joint venture (zakładana przez jednego lub kilku partnerów chińskich wraz z jednym lub kilkoma partnerami zagranicznymi). Wynika to głównie z tego, jakie korzyści dla lokalnej gospodarki przyniesie taka działalność (możliwość transferu nowych technologii, wykształcenie kadr, zdobycie nowych doświadczeń).

Chiny stawiają przede wszystkim na rozwój własnych firm i stosują politykę ”Buy Chainese”- kupuj chińskie. Jednak wielu Chińczyków, nadal woli zagraniczne wyroby niź produkty krajowej produkcji. Jak wiadomo jest to jeden z największych rynków na świecie, dlatego warto rozważyć eksport do Chin, mimo wymienionych trudności.

Przeczytaj także: Największe porty morskie Chin

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie. Poradnik Eksportera i Inwestora w Chińskiej Republice Ludowej.

Wyceń eksport do Chin:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź