Dlaczego eksport do Korei Południowej jest mało popularny? Ochrona rynku stosowana przez stronę koreańską, dystans geograficzny oraz bariery infrastrukturalne i kulturowe sprawiają, że Republika Korei jest dla większości polskich firm obszarem nieznanym. Populacja Korei wynosi ok. 50 mln osób, to państwo bardzo jednolite narodowościowo, w 99,9% zamieszkiwane przez Koreańczyków.
Dzięki wspieraniu sektora przemysłowego Korea przeszła na przestrzeni kilkudziesięciu lat przemianę z państwa rolniczego w państwo oparte na nowoczesnym przemyśle. Jest obecnie znana na świecie z produkcji półprzewodników, ekranów LCD oraz plazmowych, elektroniki użytkowej, takiej jak telewizory, czy telefony komórkowe. Jeszcze w 1960 r. wiodącymi sektorami były usługi oraz rolnictwo. Aktualnie to przemysł ma największy udział w gospodarce koreańskiej w tym: przemysł elektroniczny, petrochemiczny, motoryzacyjny, hutniczy, stoczniowy, maszynowy oraz budownictwo.
Koreę Południową także dotknęły skutki światowego kryzysu finansowego. Jednak po tym jak Unia Europejska podpisała z nią umowę o wolnym handlu (zapisy weszły w życie w lipcu 2011 roku), w ciągu czterech lat od jej wprowadzenia o ponad połowę wzrósł eksport europejskich towarów do Korei. Niestety, nie wszystkie unijne kraje mogą pochwalić się równymi korzyściami. Choć po podpisaniu umowy polski eksport do Korei zwiększył się, w porównaniu do lat poprzednich, nadal pozostaje na niskim poziomie. Polska zanotowała ostatnio deficyt w obrotach handlowych z tym krajem, między innymi przez zakaz wwozu mięsa wieprzowego oraz spadek dostaw sprzętu elektronicznego.
Około 80% koreańskiego eksportu stanowią głównie wyroby przemysłu ciężkiego, maszynowego (statki) i chemicznego. Z kolei towarami dominującymi w imporcie do Republiki Korei są surowce naturalne, w tym w szczególności surowce energetyczne w niewielkim procencie stanowią dobra konsumpcyjne (silniki wysokoprężne, maszyny i urządzenia mechaniczne, czy mięso).
Eksport do Korei Południowej może być realizowany drogą lotniczą – w Korei znajduje się 15 cywilnych lotnisk pasażerskich (największe z nich to Seoul-Incheon, Seoul-Gimpo, Busan, Daegu) oraz drogą morską –
Busan i Incheon to dwa główne porty wykonujące połączenia morskie pomiędzy Europą a Republiką Korei.
Źródła: www.wmsse.com.pl, www.akcjonariatobywatelski.pl
Przeczytaj także Korean Air – największe linie lotnicze Korei Południowej.
Wyceń eksport do Korei Południowej:
Brak komentarzy