Polski eksport słodyczy do Chin może jeszcze nas zaskoczyć. Szczególnie produkty zawierające kakao szybko zdobywają tamtejsze rynki. W 2014 roku udało się sprzedać do Chin czekolady za blisko 60 mln euro, co stanowiło 37% całego polskiego eksportu czekolady. Najwidoczniej Chińczycy zasmakowali w naszych wyrobach i powinniśmy to wykorzystać. Dzięki takiemu wynikowi, Chiny w szybkim tempie wskoczyły do pierwszej trójki największych odbiorców polskiej czekolady, z odległego 37 miejsca.
Rok 2014 był szczególnie dobry dla całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych do Chin. Wzrósł także eksport produktów mleczarskich z 17,7% do 27,9%. Jednak największym hitem był eksport słodyczy do Chin, szczególnie czekolad i wyrobów czekoladowych. Porównując wyniki eksportu produktów z kakao z 2014 roku z rokiem 2013, zauważyć można bardzo duży wzrost, z 2,8% do 36,8% i ogromna w tym zasługa czekolady.
Ale jak na razie nadal głównymi odbiorcami produkowanych w Polsce słodyczy pozostają państwa Unii Europejskiej. Poza Unią, wysoki eksport słodyczy odnotowuje się w krajach takich jak Rosja, Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, czy Turcja. Dziwić nie powinna wysoka pozycja Rosji, bo choć niektóre produkty spożywcze eksportowane z Polski zostały przez Rosję objęte embargiem, to pozostałe radzą sobie doskonale. Wzrost o kilkanaście procent zanotowała branża słodyczy: czekolad, pralinek oraz karmelek. Także produkty przemysłu ciastkarskiego wzrosły w eksporcie do Rosji o 70% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Pod względem wielkości produkcji słodyczy w Unii Europejskiej Polska zajmuje szóste miejsce. Przed nami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania. Słodycze eksportują gównie firmy takie jak Goplana, Solidarność czy Wawel.
Źródła: www.kpmg.com, www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1446174,Czekolada-rzadzi-w-polskim-eksporcie-zywnosci-do-Chin.
Wyceń eksport do Chin:
Brak komentarzy