Restrykcyjne obwarowania i wyśrubowane normy – farmaceutyki w transporcie wymagają wyjątkowo delikatnego traktowania. Napisać, że trzeba się z nimi obchodzić jak z jajkiem to nic nie napisać 🙂 No, ale skoro dzieje się tak tylko w przypadku pojedynczej szczepionki dla dziecka, którą muszę pilnie dostarczyć do przychodni w odpowiednich warunkach, to co się dziwić, że hurtowy handel obejmuje ostry reżim prawny.
Przede wszystkim „temperatura, głupku!”, trawestując słynne zawołanie Billa Clintona o randze gospodarki. W transporcie farmaceutyków wszystko się kręci wokół temperatury. Zarówno w przepisach wspólnotowych, jak i naszych krajowych, istnieje dokument określany mianem Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych. Nazwa może sugerować, że posiada on jedynie moc rekomendacji, ale jest zupełnie inaczej. To twarde prawo, bezwzględnie egzekwowane przez wszelkiej maści państwowe inspekcje, z farmaceutyczną na czele.
Każdej grupie medykamentów przypisuje się odpowiednie przerwy temperaturowe, w jakich powinny być przechowywane i transportowane. I tak leki przeznaczone do badań klinicznych można przewozić w temperaturze nie wyższej niż -2 stopnie Celsjusza, a szczepionki i przeciwciała – w przedziale między +2 a +8 stopni Celsjusza.
Istotne, że transport farmaceutyków powinien się odbywać wyłącznie w relacji bezpośredniej, to znaczy od dostawcy wprost do odbiorcy. Jeśli – jak mawiał klasyk – taka możliwość jest niemożliwa, wymagana jest specjalna komora przeładunkowa, której stan techniczny także weryfikują inspektorzy farmaceutyczni. Tego rodzaju komory zapewniają hurtownie. Przynajmniej w teorii 😉
Surowe normy obowiązują także pojazdy chłodnie, w których leki przechowywane są w transporcie. Dacie wiarę, że czujniki temperatury rozmieszczone są w nich w kilku miejscach?! Sprawdzają, czy w poszczególnych przestrzeniach temperatura nie spada lub rośnie…
Oczywiście, to jedynie wierzchołek góry lodowej obwarowań, z którymi muszą się zmierzyć producenci farmaceutyków. Warto się z nimi zapoznać nie tylko z tej przyczyny, że każdemu zależy na leczeniu właściwie konserwowanymi lekami. Również dlatego, że Polska mieści się w ścisłym czubie światowych eksporterów farmaceutyków, o czym była mowa w Eksport leków ma potencjał :). Organizacji ich wysyłki do zagranicznych kontrahentów z przyjemnością podejmie się SEAOO.COM
Brak komentarzy