Co, jak i dlaczego właśnie tak? To, wedle jakich reguł powinien odbywać się morski transport towarów niebezpiecznych, precyzyjnie określa międzynarodowy kodeks morski (kodeks IMDG) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Nas w tym kontekście, siłą rzeczy, interesuje przede wszystkim przewóz kontenerów.
CO TO SĄ ŁADUNKI NIEBEZPIECZNE?
Z punktu widzenia spedycji i logistyki, za takowe przyjęło się uważać ładunki, które z uwagi na swoje właściwości fizyczne, chemiczne lub biologiczne, w razie uszkodzenia ich w trakcie transportu lub niewłaściwego obchodzenia się z nimi podczas przeładunku mogą uszkodzić inne dobra materialne albo – co gorsza – spowodować czyjś uszczerbek na zdrowiu.
OZNAKOWANIE NA KONTENERACH
Morski transport towarów niebezpiecznych w kontenerach przebiega na określonych zasadach, które szczegółowo formułuje właśnie kodeks IMDG. Między innymi to, jak powinien być oznakowany kontener, przewożący takie ładunki.
Kilka generalnych reguł poniżej:
– napisy, które zapewniają identyfikacje produktu, np. nr rozpoznawczy materiału (poprzedzony literami „UN”), prawidłowa nazwa przewozowa materiału
– nalepki ostrzegawcze, które zawierają symbole, umożliwiające rozpoznawanie rodzaju zagrożenia (wzory nalepek ostrzegawczych znajdują się w opisach poszczególnych klas oraz w pisemnych instrukcjach dla kierowców)
– nalepki/nadruki kierunkowe, które informują o wymaganym sposobie dokonywania czynności manipulacyjnych np. This way up (strzałki góra-dół)
Przy przewozie obejmującym sztuki przesyłki (np. w opakowaniach transportowych) – znakuje się tablicami barwy pomarańczowej (z przodu i tyłu pojazdu), dodatkowo nalepkami ostrzegawczymi powinien być oznakowany kontener (na czterech ścianach ) w przypadku przewożonych w nim towarów niebezpiecznych wszystkich klas oraz pojazd przewożący materiały klas 1i 7 ( z tyłu i na bokach pojazdu).
WYMAGANE DOKUMENTY
Oczywiście, to wszystko nie byłoby możliwe do wykonania bez przedstawienia dokumentów, uprawniających do przewozu drogą morską. Należą do nich:
– Container Packaging Certificate
– Dangerous Goods Declaration
– Dangerous Goods Details
– Karta charakterystyki produktu (material safety data sheet)
Ciekawostką jest fakt, że od sierpnia 2015 roku organy celne Szanghaju wymagają, by oprócz oznakowania w języku angielskim, ładunki w eksporcie i imporcie, znakowano również po chińsku. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, mogą zostać zarekwirowane przez tamtejszą administrację celną.
Brak komentarzy