Dlaczego spedycja jest łatwa
Spedycja morska z punktu widzenia Klienta może wydawać się procesem bardzo skomplikowanym. Z całą pewnością tak jest - i dobrze, gdyż wtedy nie byłoby zapotrzebowania na pracę zawodowców, czyli nas - spedytorów.
Rola Klienta we współpracy z dobrym spedytorem ogranicza się jedynie do odpowiedzi na zadawane pytania i podanie kilku istotnych danych dotyczących przewożonego ładunku.
I tak, w przypadku importu interesować nas będzie:
1. Dane dotyczące ładunku
- nazwa i parametry
- waga, wielkość partii (od tego zależy dobór odpowiedniej metody przewozu)
- warunki dostawy
2. Dane dotyczące Załadowcy
- nazwa i adres
- telefon kontaktowy / e-mail
- osoba kontaktowa prowadząca dany kontrakt
3. Relacja przemieszczania ładunku
- port załadunku
- port wyładunku
- miejsce podjęcia towaru
- miejsce dostawy towaru
4. Dodatkowe usługi
- przeładunki
- odprawa celna
- rewizja
- ubezpieczenie
W momencie, w którym otrzymujemy od Klienta wszystkie wyżej wymienione informacje mamy już komplet danych, aby podjąć się realizacji zlecenia.
Na wstępie wykonujemy wycenę naszej usługi w oparciu o przekazane dane. Po jej akceptacji Klient otrzymuje potwierdzenie przyjęcia zlecenia, a my podejmujemy czynności zmierzające ku szczęśliwemu jego zakończeniu, czyli
- kontaktujemy się z naszym partnerem - takim samym spedytorem jak my – w kraju załadowcy i przekazujemy mu informacje otrzymane od Zleceniodawcy
- nasz partner kontaktuje się z załadowcą (nie ma to jak mówić wspólnym językiem) i aranżuje odbiór towaru od załadowcy celem nadania go w porcie załadunku
- po nadaniu ładunku nasz partner wystawia morski list przewozowy (konosament), który jest dowodem zawarcia umowy przewozu i stanowi jednocześnie dokument wartościowy na podstawie którego można odebrać ładunek w porcie docelowym.
Na kilka dni przed nadejściem towaru do portu przeznaczenia otrzymujemy stosowną informację od linii żeglugowej o przewidywanym terminie nadejścia przesyłki - i o tym fakcie niezwłocznie informujemy naszego Klienta – czyli Państwa.
W celu sprawnego zajęcia się przesyłką w porcie docelowym i aranżacji np. odprawy celnej lub też innych usług dodatkowych, prosimy naszych Klientów o dostarczenie nam następujących dokumentów:
1. Dotyczące przesyłki
- faktura handlowa
- tłumaczenie faktury (jeśli nie jest dwujęzyczna)
- packing list
- świadectwo pochodzenia (jeśli jest wymagane)
- ewentualnie innych dokumentów, które są ważne w przypadku danego ładunku (np. kontyngent, pozwolenie importowe, świadectwo zdrowia i inne)
2. Dotyczące podmiotu
W przypadku przedsiębiorcy:- wypis z rejestru działalności lub KRS
- NIP
- Regon
- upoważnienie dla naszej agencji celnej
- kopia dowodu osobistego
- upoważnienie dla naszej agencji celnej
Po przybyciu ładunku do portu zgłaszamy towar do odprawy celnej w uzgodnionej procedurze (odprawa importowa, tranzytowa lub inne procedury gospodarcze).
W przypadku odprawy importowej informujemy Klienta o wysokości należności celno-podatkowych, które należy opłacić, aby móc zwolnić towar spod dozoru celnego.
Po skutecznie dokonanej odprawie celnej i opłaceniu należności celno-podatkowych podejmujemy towar z portu o dostarczamy we wskazane przez Państwa miejsce.
Po zakończeniu wszystkich czynności wystawiamy fakturę za nasze usługi.
Czy wiesz, że?
Formuła EXW (Ex Works) mówi o tym, że eksporter nie ponosi żadnych kosztów transportu i cła. Jego rola kończy się na wydaniu towaru z magazynu. Koszty związane z organizacją transportu i ubezpieczenia w całości pokrywa importer.